Zakończenie projektu i działania szkół i przedszkoli biorących udział w projekcie

Zakończyliśmy projekt „Oczyść atmosferę”. 42 klasy i grupy przedszkolne wzięły udział w cyklu warsztatów o zanieczyszczeniach powietrza. Wrzesień i październik spędziliśmy głównie w krakowskich lasach oraz parkach gdzie doświadczalnie sprawdzaliśmy czym oddychamy na co dzień m. in. przeprowadziliśmy badania jakości powietrza, poziomu zapylenia oraz sprawdzaliśmy gdzie rosną porosty.  Wszystkim nauczycielkom oraz oraz uczniom i uczennicą dziękujemy za udział w projekcie!

Teraz klasy i grupy biorące udział w projekcie realizują mini-projekty, aby przekazać zdobyte informacje innym klasom oraz grupom ze swoich placówek. Poniżej zamieszczamy krótkie relacje z najciekawszych projektów:

Uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie w oparciu o wiedzę zdobytą podczas projektu opracowali i stworzyli gry planszowe. Wszystkie elementy gier od pudełek przez plansze i pionki aż po instrukcje zostały wykonane przez uczniów:

Dzieci w Przedszkola nr 92 w ramach realizacji mini-projektu wzięli udział w warsztatach pt. „Kto potrzebuje czystego powietrza?” , odbyli Ekologiczne Ślubowanie, a także stworzyli wspólną grupową książeczkę z rysunkami dzieci pt. „Przyroda naszym przyjacielem”:

Uczniowie klasy IIa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie wraz ze swoimi rodzicami wzięli udział w konkursie plastycznym na temat „Wszyscy dbamy
o czyste powietrze w naszym środowisku”. Prace plastyczne dzieci wraz z rodzicami wykonywały w domu. Przy okazji wspólnej pracy miały okazję „przegadać” temat. W wyznaczonym dniu dzieci przyniosły prace. Każdy opowiadał o swojej pracy, a przy okazji dzielił się z innymi jak rodzice postrzegają temat zanieczyszczenia w naszym mieście i jakie widzą możliwości zmiany stanu zanieczyszczenia już teraz i w przyszłości. Uczniowie  wykonali także klasową mapę myśli na temat „Co możemy zrobić, aby dbać o czyste powietrze w naszej miejscowości?” Po odbytych warsztatach, rozmowach z rodzicami podczas wykonywania prac oraz po pogadankach podczas zajęć  z nauczycielem uczniowie z łatwością podawali swoje propozycje, pisząc je na karteczkach lub wykonując ilustracje. Klasowa „mapa myśli”  została umieszczona na gazetce, na korytarzu szkolnym, aby uczniowie z innych klas oraz rodzice mieli okazję zapoznać się z nią.

Zapraszamy nauczycieli do udziału w projekcie „Oczyść atmosferę”

Zapraszamy nauczycieli/kli szkół podstawowych oraz przedszkolnych z województwa małopolskiego do udziału w bezpłatnym projekcie „Oczyść atmosferę” realizowanym przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”.

Jesteś nauczycielem/ką w szkole podstawowej lub w przedszkolu? Niepokoi Cię stan powietrza w Małopolsce? Lubisz wychodzić ze swoją klasą/grupą w teren? A może chcesz dowiedzieć się jak poruszać temat smogu z uczniami? Zastanawiasz się czy jest coś co możecie wraz ze swoją klasą/grupą zrobić aby poprawić stan powietrza w swojej okolicy? Jeżeli odpowiedź brzmi TAK to zapraszamy Cię do udziały w projekcie!

Pomimo działań podejmowanych w celu ograniczenia niskiej emisji w Krakowie stopień zanieczyszczenia powietrza nie ulega poprawie. Brak świadomości problemu powoduje, że ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje działania pogarszające stan powietrza. Celem projektu „Oczyść atmosferę jest przekazanie dzieciom, a za ich pośrednictwem także rodzicom, podstawowych informacji na temat łatwych do zaobserwowania skutków środowiskowych zanieczyszczenia powietrza. Mamy nadzieję, że projekt przybliży im problem, co przełoży się na kształtowanie postaw sprzyjających ochronie środowiska.

Jakie działania obejmuje projekt?

  • udział nauczyciela/nauczycielki w szkoleniu,
  • udział klasy/grupy w cyklu bezpłatnych warsztatów (cały cykl opisany poniżej)
  • zaprezentowanie wyników projektu na forum szkoły. Forma prezentowania wyników będzie omawiana z nauczycielami podczas szkolenia, każda klasa/grupa będzie mogła zrealizować to zadanie na swój sposób.

Po zrealizowaniu całego cyklu warsztatów każdy nauczyciel/nauczycielka otrzyma zestaw scenariuszy, z których korzystać będą nasi trenerzy podczas prowadzenia warsztatów (w formie pakietu udostępnionego on-line).

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zgłoszenia do projektu i zarazem na szkoleni odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.